logo-t

 • Che Sudaka i Gustafi obilježili dan migranata u Rijeci

  Che Sudaka i Gustafi obilježili dan migranata u Rijeci

 • Ska glazba sa stilom

  Ska glazba sa stilom

 • Alpha Steppa Meets Nai-Jah -

  Alpha Steppa Meets Nai-Jah - "The Great Elephant"

 • Del Arno Band objavljuje album

  Del Arno Band objavljuje album

 • Alpha Steppa dolazi u Zagreb

  Alpha Steppa dolazi u Zagreb

nike

Događanja
Intervjui
13. Srpanj 2016

Gdje je Skaville?

U razgovoru s jednim od organizatora, napokon smo saznali kada se održava Skaville festival 

Ovo je deseta godina Skaville festivala, a njemu ni traga ni glasa. Zapitali smo se gdje je nestao Skaville, stoga smo zamolili Admira Sinanija, jednog od organizatora festivala da nam otkrije kada i gdje će se održati ovogodišnji Skaville. Zaronili smo u sentiment i kulturnu scenu Križevaca... 

Reggae hr: Što se događa sa Skaville festivalom? Nema ga u poznatom terminu u srpnju, internet stranica ne radi...
Admir (Skaville): Skaville Festival ide u rujnu 2016. godine, 9. i 10. rujna kao dvodnevno klupsko izdanje, jedan dan ćemo obilježiti DJ programom s našim prijateljima, a drugi dan će biti bendovski, uskoro ćemo objaviti program. Sramežljivo smo na našem FB profilu još u zimi najavili kako ćemo 10. Skaville Festival održati tamo gdje je i počeo 2007. godine, u Klubu kulture u Križevcima, našoj rezidenciji gdje stane 300 duša. Znači, nema više open air festivala, velike pozornice, desetak bendova, ali neke stvari ćemo zadržati, poput dodatnog programa tipa žongleri, kamp i slično. Prošla godina bila nam je pokazatelj (što se tiče posjećenosti, financiranja i festivalskog ugođaja) u kojem smjeru su stvari otišle i shvatili smo da to više nije taj festival i stiglo je vrijeme da prerežemo neke stvari, odmaknemo od sentimenta i počnemo biti racionalni, haha..

Reggae hr: Skaville je u nekoliko navrata mijenjao lokacije (Krk, Šibenik, Križevci...), koliko je to utjecalo na kvalitetu festivala?
Admir (Skaville): Mi smo ska nomadi, nomades et skaetera, hahaha.. Krenuli smo s festivalom u našem klubu i gradu u kojem živimo i radimo, uspjeli smo se povezati s udrugom iz Omišlja te smo od 2008. do 2010. godine bili u uvali Voz na otoku Krku i tamo smo radili najbolje festivale. Dugoročno, ta je lokacija bila neodrživa zbog LNG terminala koji se planira raditi tamo, neuređenih imovinskih odnosa i sl. S Krka smo preselili do Preluka kraj Rijeke, partner nam je bila super udruga Ri Rock, uspjeli smo organizirati vjerojatno najjači (a sigurno i najskuplji) lineup ikada, bio je tu Pat Kelly i Mark Foggo, ali vrijeme je bilo užasno, kiša do koljena i vjetar cijele noći ubili su atmosferu. Sljedeće dvije godine otišli smo do Šibenika, kamp Martinska i s ekipom koja je radila HC punk Martinska Fest napravili dva dobra festivala. Nažalost, Dalmacija je daleko, a većina scene je smještena oko Zagreba i to nam se nije uklapalo u viziju, posjećenost je bila na rubu isplativosti, a mi smo vukli sve resurse s kontinenta. Vratili smo se u Križevce, napravili još dva festivala na otvorenome, prvi nas je izvukao S.A.R.S. koji je bio apsolutni koncertni hit, a prošle godine smo ostali na nekih 500, 600 posjetitelja, a to nam je premalo da bi radili operaciju zvanu open air festival.

Reggae hr: Bilo je dosta prigovora oko toga što se festival preselio s mora na kopno, a vi ste se zapravo vratili doma, na početnu poziciju Skaville festivala. Zašto je većina ljudi povezala ska s morem?
Admir (Skaville): Većina ljudi je povezala ska s uvalom Vozom i otokom Krkom. I to zato jer otamo imaju predivne uspomene, lokacija bila potpuno ogoljena, bez vode i struje, samo čista priroda, bez kuća u blizini, bez dućana i komfora. Imao je taj Voz neku zanimljivu čar i fizionomiju terena, pogled na most, uvala i mali putići koji su fantastično izgledali kad su bili osvjetljeni noću, more tik do pozornice. Ma mi često komentiramo taj Voz, to je bila neopisiva energija koju su ljudi osjećali, svi su došli tamo i predali se prirodi haha. Prvi bendovi startali su od 20 sati i već je livada bila puna, takva je bila lokacija, jednostavno sve je vodilo pred pozornicu i imali smo nakrcan prostor ispred pozornice praktički od prvog do zadnjeg benda. Za pola bendova nitko nije čuo tada, ali su razvaljivali i ljudi su to osjetili, takva je i muzika, plesna i optimistična... S druge strane, danas moraš imati neku dodatnu ponudu da bi ti festival uspio, nekakve tvrđave, more, neopisivu prirodu, inflacija je festivala i moraš se istaknuti nečime jer premala je scena da bi ljudi dolazili samo zbog muzike i ničeg drugo.

Dodatna slika 1

Reggae hr: Deset godina je iza Skaville festivala. Koji su ti nabolji trenuci proživljeni u organizaciji festivala?
Admir (Skaville): Skaville festivali na Vozu 2009. i 2010. godine bili su za pamćenje. Imali smo nekakav plan i organizacijsku strukturu, radnu ekipu iz Križevaca koja je došla praćena i ekipom za brijanje po festivalu, mi smo mali grad i svi se poznajemo i to je bila jedna obiteljska ludnica, ljubav, svađe, šljaka i sve što ide uz to haha... Došli smo tjedan dana prije festivala na Voz i pripremali teren, živjeli tamo u šatorima i bolje da ne prepričavam što se sve dešavalo, pola planova palo je u vodu, improvizacija je bila neviđena, ali sve smo uspjeli napraviti što smo zamislili, rezultati su bili nevjerojatni. Ljudi su bili zaraženi lokacijom, muzikom, atmosferom, nismo imali niti jedan incident, praktički smo se sprijateljili s pola festivalske publike i svi mi zajedno plačemo za Vozom. Najbolje da počnemo potpisivati peticiju lokalnoj upravi za povratak festivala tamo, hehe.

Reggae hr: Kako si zavolio ska, i zašto si se baš odlučio za ska festival?
Admir (Skaville): Ska festival su pokrenuli moji kolege Oskar i Saša Lončarić, oni su filozofirali i filozofirali dok nisu shvatili da imaju sve preduvjete da to i ostvare. Oskar je siva eminencija festivala, čovjek koji je slušao ska prije svih nas, istraživao scenu, muziku, čak ima riječi SKA istetovirano na ramenu! Jako drag, pametan čovjek i optimizam koji on širi je nemjerljiv, pa nagovorio nas je da radimo ska festival u Hrvatskoj, to vam sve govori. Saša je imao iskustva u organiziranju koncerata, poznavao je organizatore, imao je viziju kako to operativno realizirati na licu mjesta, Ska sam zavolio preko punka, odlaska na gigove, Ringišpil iz Novog Sada su harali u to vrijeme, u Zagrebu se stvorila ska i punk scena oko benda Redskadrila i Parapunx foruma, tu smo se nekako pomiješali svi i povratka nema, dalje samo istražuješ. Oni koji ne znaju puno o sceni reći će ti da je ska dosadan, da to je jedan te isti ritam itd, ali kad uđu malo dublje, shvate da je to područje iznimno zanimljivo i da je cijela jedna subkultura vezana uz ska, od mode, nogometa, frizura, skinhead pokreta, jamajkanskih doseljenika itd itd.

Reggae hr: Podigli ste jedini alternativni klub u Križevcima, Klub kulture. Bi li takvo mjesto zaživjelo u gradu od 11 000 stanovnika da nije bilo podrške lokalne zajednice?
Admir (Skaville): Klub te vrste ne može živjeti bez podrške lokalne zajednice. Pogotovo ne u Križevcima, premali smo grad, u Zagrebu još možeš rentati prostor, opremu, ima hrpa ljudi koji nešto rade. Mi smo ovisni sami o sebi više manje. Tamo 2005. godine nastala je udruga K.V.A.R.K. koju su činili muzičari, umjetnici, aktivisti koji su radili kulturne programe većinom u klubu Safehouse oko kojeg su se pak skupljali ljubitelji elektronike. U tom čušpajzu ideja iskristalizirala se najbitnija - prostor gdje se mogu sve te ideje transformirati u projekte, aktivnosti i rodio se Klub kulture. Pišemo projekte, javljamo se na natječaje, imamo i sve više vlastitog prihoda i nekako uspijevamo svih ovih godina održati kvalitetu programa. Lokalna zajednica je iznimno bitna, uspjeli smo i educirati publiku, dosta gostiju dolazi nam izvan grada i mislim da radimo dobar posao svih ovih godina.

Reggae hr: Klub kulture i Skaville festival snažna su uporišta alternativne kulture u kontinentalnoj Hrvatskoj. Radite li na nasljednicima, da se ta konstranta održi i u budućnosti?
Admir (Skaville): Klub kulture samo je jedan od projekata udruge, iako najveći i najzahtjevniji jer on uvijek traje, skoro pa nema stajanja osim ljetnog perioda kad je grad pust pa malo odmorimo od programa. Klub aktivno radi, proizvodi aktivnosti, organizira programe, u Križevcima to je jedino mjesto gdje kultura dolazi do izražaja u punom smislu te riječi, radimo više programa od svih kulturnih gradskih ustanova zajedno. U zadnjih godinu dana smo udrugu očistili od starih neaktivnih članova, u upravni odbor i skupštinu ubacili mlade osobe koje se žele aktivirati na projektima. Vjerujem da će uvijek biti zainteresiranih za civilno društvo, iako je osjetan broj mladih ljudi skrenuo u jeftinu zabavu, ali to je tema za sebe. Ali jednom kad kreneš raditi nešto korisno za društvo i upoznaš kreativne i kvalitetne ljude, nema povratka. Naša udruga ima broji troje zaposlenih, imamo i super partnersku udrugu P.O.I.N.T. koja isto radi fantastičan posao u gradu, nema straha za budućnost. Iskreno, ja sam lagano i zasićen tim poslom, afiniteti se mijenjaju i mislim da će neke nove generacije donijeti opet novi polet jer Križevci su grad na kojem ima još puno posla.

Reggae hr: I za kraj, kamo dalje?
Admir (Skaville): Hrabro u nove pobjede! Naša mala Skaville agencija i dalje je aktivna, organizira nekoliko koncerata godišnje, radimo buking za Drvored koji je fantastičan bend, pomažemo inozemnim bendovima pri turnejama i dovodimo u naše krajeve, festival je tu negdje i tko zna kako će to još izgledati u budućnosti. Želim se zahvaliti ovim putem svima s kojima smo surađivali ili još uvijek surađujemo, svima koji su dolazili i dolaze na naše programe, nadamo se da je ska, reggae, punk i cijela ta scena barem malo bogatija zbog nas par entuzijasta.

Tekst:  

Video sadržaj

Recenzije

Alpha Steppa Meets Nai-Jah - "The Great Elephant"
Black Uhuru - “As The World Turns”
Brain Damage - "¡Ya No Màs!"
Max RubaDub – "Style & Passion"
Jah Schulz - "A Railroad Session"